Translate

czwartek, 29 grudnia 2016

Ocet jabłkowy - zakwasza czy oczyszcza?


Według tajemniczej diety odkwaszającej, powinniśmy unikać wszystkiego, co zawiera substancje kwasowe. Takim składnikiem jest też ocet jabłkowy, którego zalety wychwalają zarówno naukowcy, jak i osoby, które go stosowały. 
Zalety octu jabłkowego doceniane są często przez osoby odchudzające się. Jednakże jego pozytywne właściwości nie kończą się jedynie na regulowaniu masy ciała. Aktualne badania donoszą, że ocet jabłkowy jest zdrowy dla całego ustroju.


W occie jabłkowym znaleźć można składniki takie jak:


  • minerały (sód, magnez, potas, fosfor, krzem, siarkę, wapń)
  • polifenole
  • flawonoidy
  • pektyny
  • kwasy (mlekowy, cytrynowy, octowy)


To bogactwo składników mineralnych sprawia, że ocet jabłkowy może być z powodzeniem stosowany w przypadku schorzeń wynikających z niedoborów. Najważniejsza wydaje się być jednak duża zawartość potasu, który odpowiada za wzrost i regenerację organizmu, a także wykazuje działanie bakteriobójcze.

Korzyści ze stosowania octu jabłkowego




Regularne stosowanie octu jabłkowego może nam pomóc we wzmacnianiu organizmu, w przypadku, kiedy cechujemy się częstą zachorowalnością na grypę, przeziębienia i infekcje. Dobre działanie wykazuje również w przypadku borykania się ze skurczami, problemami dermatologicznymi czy bólami kostno-stawowymi. Ocet jabłkowy pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową organizmu i mimo, że charakteryzuje się kwaśnym smakiem, to działa na organizm alkalizująco, a więc niweluje niekorzystne zakwaszenie tkanek.



Ocet jabłkowy pomaga w przypadku anginy, astmy (stosowany do nacierania w postaci czystej), bólów głowy (nacieranie w rozcieńczeniu z wodą) oraz w dermatozach. W przypadku dermatoz stosujemy tonik do przemywania skóry, który składa się z octu jabłkowego, wywaru z korzenia łopianu i oliwy z oliwek, w równych proporcjach. Ponadto ocet jabłkowy wskazany jest również w przypadku skurczów mięśni, nudności, ran na skórze oraz zaburzeń trawienia.

  http://stressfree.pl/wp-content/uploads/2014/01/ocet_jablkowy_zastosowanie_przepis_1.jpg

Ocet jabłkowy a odchudzanie




Ocet jabłkowy popularnie stosowany jest na odchudzanie, jednak jego działanie w tym względzie polega przede wszystkim na odwadnianiu organizmu. W większości przypadków ponadprogramowe kilogramy mogą nie być wynikiem zgromadzenia samego tłuszczu, ale również wody w tkankach. Ocet jabłkowy we wczesnej fazie odchudzania pomaga usunąć tą wodę. Prawdą jest jednak, że potrafi on przyspieszyć spalanie tłuszczu w oraz zwiększyć tempo przemiany materii, poprzez usunięcie toksyn z organizmu. To działanie jest jednak bardzo delikatne i samo spożywanie octu jabłkowego nie jest sposobem na efektywne odchudzanie. Ocet w nadmiarze może wywołać podrażnienie śluzówki żołądka i wywołać wrzody.



Ocet jabłkowy stosować można, jako dodatek do zimnych sosów, sałatek czy twarożku, bądź po rozpuszczeniu w przegotowanej wodzie. W przypadku picia roztworu z octem jabłkowym zaleca się rozcieńczenie 2-4 łyżeczek w ½ szklanki wody i dodanie odrobiny miodu. Zapraszam do przyłączania się do bloga na Facebooku - dzięki temu będziesz miał stały dostęp do świeżych informacji na temat zdrowia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz