Translate

środa, 23 listopada 2016

Ciekawostki


Pomimo swojego dosyć sporego ciężaru (samiec 4-9 ton, samica – 2,6-5,5 ton) orki są w stanie wyskoczyć nawet na 5 metrów powyżej powierzchni wody.

Na wyspie Trynidad w pobliżu miasta La Brea istnieje niewielkie jezioro (około 46 ha), które cechuje się niezwykłymi właściwościami. Spod jego powierzchni wypływa naturalny asfalt w formie półpłynnej emulsji. Na powierzchniowej partii mieszanina ta twardnieje, tworząc przy brzegach twardą asfaltową skorupę.
Od początku XIX wieku asfalt z jeziora używany był jako materiał do budowy dróg. Pokryto nim m.in. waszyngtońską Pennsylvania Avenue, przy której znajduje się Biały Dom.

Zdjęcie pokazujące zetknięcie Oceanu Spokojnego i Arktycznego u wybrzeży Alaski. Ze względu na różnicę gęstości wody nie mieszają się. Ze względu na większą różnicę temperatur zjawisko jest jeszcze lepiej widoczne. Imponujące..

Przedstawiony na zdjęciu strzel bombardier to niewielki (7-8 mm) drapieżny chrząszcz z rodziny biegaczy.
W sytuacji zagrożenia wytryskuje żrącą ciecz o temperaturze 100 stopni Celsjusza w stronę napastnika, którym najczęściej jest ropucha lub żaba. W odwłoku tych owadów znajduje się woreczek wypełniony w 25% nadtlenkiem wodoru i w 10% hydrochinonem. W sytuacji zagrożenia wrząca ciecz zostaje gwałtownie wyrzucona z komory w stronę drapieżnika. Ciecz ta nigdy nie osiąga tempera

Tytan jako jedyny księżyc w Układzie Słonecznym posiada gęstą atmosferę. Jest ona 1,5 raza gęstsza od ziemskiej i składa się głównie z azotu z domieszką argonu i metanu. Naukowcy z NASA twierdzą, że około 4 miliardy lat temu, czyli tuż po zakończeniu procesu stygnięcia taką atmosferę posiadała Ziemia. Tytan ma jeszcze jedną ciekawą cechę, a mianowicie to, że pod jego stosunkowo grubą skorupą znajduje się wielki ocean ciekłej wody, którego ilość przekracza ilość wody na Ziemi.
Zdjęcie zostało zrobione przez sondę Cassini.

Zdjęcie przedstawia Pawicę księżycową przez wielu uważaną za najpiękniejszą ćmę na świecie. Ze względu na swój charakterystyczny ogon (warkocz) jest często nazywana ćmą kometową. Żyje w Afryce, głównie na Madagaskarze.

Tak wygląda Droga Mleczna ze szczytu Mauna Kea na Hawajach. Okrzyknięte jednym z najlepszych zdjęć 2009 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz