Translate

sobota, 26 listopada 2016

Rady, porady

 

Jak przechowywać owoce?

Owoce z natury są dość nietrwałe i trudno przechowywać je przez dłuższy czas. Najszybciej psują się owoce uszkodzone – dlatego wybierajmy jedynie okazy pozbawione plamek, bez zadrapań na skórce, rozmiękczeń i przebarwień. Do przechowywania nadają się owoce jędrne, zdrowe i nie w pełni dojrzałe. Nie należy ich myć, ponieważ woda usuwa ochronną warstwę skórki i przyspiesza procesy gnilne.

Świeżych owoców nigdy nie przechowujemy w folii ani w zamkniętych pojemnikach. W chłodnym pokoju (ok. 16°C) efektowna kompozycja z niezbyt dojrzałych owoców (jabłka, gruszki, śliwki) utrzyma świeżość przez ok. 2 – 3 dni, a z cytrusów (pomarańcze, cytryny, mandarynki) – przez mniej więcej tydzień. 
http://www.saintbest.pl/zdjecia/pojemnik_prozniowy_na_owoce.jpg
W chłodnej, suchej i ciemnej piwnicy lub spiżarni, gdzie panuje temperatura w przedziale 10–13°C, przez 2 – 3 dni przechowamy śliwki czy winogrona, 3 – 4 dni – figi, liczi; do tygodnia – niedojrzałe banany, pigwy i twarde gruszki, a jabłka – nawet dwa tygodnie. Owoce do dłuższego przechowywania w piwnicy lub spiżarni układamy tak, by się nie dotykały, najlepiej w ażurowych skrzynkach lub koszykach. Pojemniki z owocami możemy wyłożyć papierowymi ręcznikami lub wiórkami, które wchłoną nadmiar wilgoci i ochronią owoce przed uszkodzeniami. Owoce warto systematycznie przeglądać, by usunąć okazy nadpsute i zjeść te mocno dojrzałe. Pamiętajmy, że dojrzałe owoce (a szczególnie jabłka i banany) wydzielają etylen, który w naturalny sposób przyspiesza dojrzewanie innych owoców, a co za tym idzie, także ich psucie.

W domowych warunkach najprościej przechowywać owoce w lodówce. W ten sposób świetnie przechowują się wszystkie owoce naszej strefy klimatycznej oraz cytryny, a prócz tego do kilku dni również arbuz, liczi i niektóre gatunki mango. Lodówka to przede wszystkim najlepszy sposób przechowywania bardzo nietrwałych, świeżych owoców jagodowych, do których zaliczamy maliny, truskawki, poziomki, jeżyny (1 doba) oraz jagody (do 2 dni). Do dwóch dni utrzymają w niej świeżość wiśnie i winogrona, a przez 3 – 4 dni – śliwki, czereśnie i gruszki. Nawet do 2 tygodni można przechować w lodówce cytryny. Natomiast papaja, banany oraz większość owoców egzotycznych źle znosi zbyt niskie temperatury, takie poniżej 10°C. Włożone do lodówki psują się i tracą smak.

Owoce, zwłaszcza jagodowe, przed włożeniem do lodówki należy delikatnie przesypać (przełożyć) do czystych pojemniczków i przebrać, starannie usuwając okazy wilgotne, uszkodzone lub nadpsute. Większość lodówek wyposażona jest w specjalne szuflady na owoce i warzywa, które zapewniają optymalną temperaturę ok. 10°C. Dodatkowo szufladę taką można wyłożyć kilkoma warstwami papierowego ręcznika, który wchłonie nadmiar wilgoci. Pojemniczki z owocami, które wstawiamy do szuflady, powinny być otwarte. Owoce przechowywane w lodówce dłużej niż 24 godziny dobrze jest raz lub nawet dwa razy na dzień przejrzeć i sprawdzić, czy się nie psują. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz