Translate

niedziela, 21 maja 2017

Krąpiel Chantriera

Kwiat nietoperz należy do rodzaju krąpiel (Tacca). W uprawie spotykane są najczęściej 3 spokrewnione gatunki należące do rodzaju Tacca. Różnią się przede wszystkim barwą górnej pary przykwiatków. U Tacca nivea górne przykwiatki są białe, u Tacca integrifolia - kremowo zielone, a u będącego głównym bohaterem tego artykułu Tacca chantieri wszystkie przykwiatki są bordowobrązowe. Wymienione gatunki mogą osiągać do 1 metra wysokości i do 60 cm szerokości.
 takka
Krąpiel Chantriera (Tacca chantrieri André) – gatunek wieloletnich, ziemnopączkowych roślin zielnych z rodziny krąpielowatych (Taccaceae), występujący w Azji, od Asamu do południowych Chin i Półwyspu Malajskiego, zasiedlający stale lub okresowo wilgotne obszary nizinne, głównie lasy. Komórki tych roślin posiadają 30 chromosomów, tworzących 15 par homologicznych.
 Tacca Chantrieri.jpg
Słynie ze swoich niezwykle dużych i pięknych kwiatostanów, których wygląd przyczynił się do nadania nazwy kwiat nietoperz. Zobacz jak wygląda uprawa Tacca chantrieri z nasion i jakich warunków wymaga kwiat nietoperz w uprawie doniczkowej. Gatunek Tacca chantrieri to bardzo ciekawa roślina egzotyczna. Ze względu na brak mrozoodporności, w naszym klimacie uprawiany jest jedynie jako roślina doniczkowa. 
 
Przypisuje się mu takie nazwy jak "Kwiat Nietoperz", "Diabelski Kwiat" czy "Koci Kwiat". To wszystko za sprawą niezwykłych, bardzo dużych kwiatostanów, osiągających od 30 do 50 cm średnicy. Z każdego pojedynczego kwiatu wyrasta długi na 30 cm, nitkowaty liść przykwiatostanowy, przypominający tasiemkę. Nad kwiatostanem natomiast wyrastają dwa duże podkwiatki, wyglądające jak rozpostarte skrzydła nietoperza. Kwiaty mogą się utrzymywać przez 6 tygodni, wydzielając delikatny, przyjemny zapach.

Zastosowanie

Rośliny spożywcze
W Azji spożywane są młode liście tej rośliny.

Rośliny lecznicze
W medycynie tradycyjnej Azji i Afryki krąpiel Chantriera jest używana przez lokalnych uzdrowicieli do łagodzenia bólu oraz jako antidotum na zatrucie pokarmowe. W badaniach naukowych stwierdzono, że wyciąg alkoholowy z kłącza tej rośliny znacząco hamuje ból, zarówno poprzez mechanizmy obwodowe, jak i ośrodkowe. Wyniki badań potwierdziły, że wyciąg z kłącza tej rośliny ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Inni badacze wyodrębnili z kłącza tej rośliny 5 nowych glikozydów, w tym dwa pseudofurostanole, dwa ergostanole i jeden glikozyd fenolowy.

Rośliny ozdobne
Z uwagi na niezwykle atrakcyjne kwiatostany rośliny te zyskują popularność jako rośliny ozdobne. Mogą być uprawiane w gruncie jedynie w krajach o klimacie gorącym. W Polsce mogą być trzymane jedynie w szklarniach lub jako rośliny pokojowe.
 
 
 
 
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz