Translate

wtorek, 12 marca 2019

Przyroda w Karpaczu

Przyroda w Karpaczu



Flora i fauna Karkonoszy jest bardzo ciekawa i urozmaicona. Świat zwierzęcy liczy sobie 40 gatunków (liczba ta jeszcze do niedawna była zdecydowanie większa, ale niektóre zwierzęta, głównie drapieżne, zostały całkowicie wytępione np. niedźwiedź brunatny, wilk, ryś) natomiast wśród blisko 200 gatunków roślin porastających Karkonosze większość ma charakter typowo górski (w nieco niższych partiach gór występują rośliny lubiące łagodniejszy klimat).


Wśród rzadkich okazów ze świata zwierząt występujących na terenie Karkonoszy możemy wyróżnić: chrząszcza alpejskiego 


i biegacza (są pod ochroną), długowiecznego ślimaka Alaea arcica, motyla niepylak apollo, 
piękna czerwono-pomarańczową salamandrę, osobliwego ptaka pluszcza (nurkuje jak kaczka a po kamieniach skacze jak żaba i nigdy nie odlatuje z Karkonoszy) czy mornela, który należy do reliktów polodowcowych (tylko samiec wysiaduje jaja i wywodzi pisklęta).    Z większych ssaków występują tu muflony, jelenie i sarny, dziki a także borsuki, kuny, tchórze, lisy, łasice i wiewiórki. Z ptaków występują tu: myszołów, sokolik pustułka, drozd obrożny, świergotek, krogulec, kania, płochacz halny.

W  Karkonoszach żyją także ptaki z rodziny kuraków (głuszec, 

 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/ff/Capercaillie(1).jpg

cietrzew i jarząbek),

 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3b/Haselhuhn-01.jpg

łuszczyków (trznadel, zięba i gil) oraz wiele, wiele innych. Obecnie wymarcie grozi ptakom takim jak: głuszec, sokół wędrowny, płochacz skalny czy zimorodek. 

Najpopularniejszym przedstawicielem ryb, a jednocześnie najmniejszym okazem fauny, jest pstrąg występujący  znów od niedawna w górskich potokach.


Karkonosze pod względem bogactwa i rzadkości flory zajmują wśród polskich gór trzecie miejsce po Tatrach i Pieninach. Możemy tu wyróżnić 3 piętra roślinności: strefę regla dolnego 400 - 800 m n.p.m. (najmocniej przeobrażonej przez człowieka), strefę regla górnego 1000-1400 m n.p.m. oraz piętro alpejskie 1400-1603 m n.p.m. Najwyższe partie Sudetów najpiękniej wyglądają w połowie lipca, wtedy gdy kwitną tu goryczki i większość roślin z rodziny złożonych.

W Karkonoszach możemy spotkać wiele roślin ustawowo chronionych oraz unikalnych jak np. lilia bulwiasta, storczyk szerokolistny,
 http://lh5.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/S5JRIhr4d8I/AAAAAAAABCg/wd_eCf5t6d8/s800/Kuku%C5%82ka%20(Storczyk)%20Dactylorhiza%202.JPG

jastrzębiec pomarańczowy, arnika, kanawalii, naparstnica. 

Ciekawą botaniczną osobliwością przyrody, która występuje w Karpaczu, jest roślinka o nazwie Cardamine chelidamia, której ojczyzną jest Korsyka, Półwysep Apeniński i Chorwacja, a powyżej dworca kolejowego podziwiać można okazałe drzewo kasztanowca jadalnego. Do ciekawostek botanicznych można zaliczyć także: torfowiska na równi pod Śnieżką, które są typowe dla torfowisk szkockich i należą do najwspanialszych w Europie oraz fragmenty tundry norweskiej z charakterystycznym wrzosem, któremu wiatr nie pozwala rosnąć wyżej niż do 2-3 cm. Natomiast na skalistym wzgórzu Karpatki rośnie 140-letni las sosnowy, stanowiący unikatową, podgórską odmianę regionalną.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz