Translate

piątek, 17 maja 2019

Leczenie przerwanego rdzenia kręgowego

http://i.wp.pl/a/f/jpeg/32857/rdzen-kregowy-Sebastian_Kaulitzki-fotolia2.jpeg

W tysiącach placówek badawczych na całym świecie naukowcy każdego dnia posuwają się o krok w stronę wynalezienia leków na nieuleczalne dotąd choroby. Niektre z ich odkryć dają nadzieję milionom chorych ludzi. Większość eksperymentalnych terapii, zanim wejdą do powszechnej lekarskiej praktyki, czeka seria kolejnych testów. Już dziś wiadomo jednak, że nie jesteśmy bezsilni w walce z nowotworami, chorobą Alzheimera czy uszkodzonym rdzeniem kręgowym.

Urazy kręgosłupa w wyniku których dochodzi do przerwania rdzenia kręgowego to jedne z największych tragedii, z którymi muszą mierzyć się lekarze. Uszkodzonego rdzenia nie da się naprawić, tworzące go neurony nie zrastają się tak jak kość. Ogromnym przełomem w próbach ratowania osób z takimi obrażeniami są badania nad komórkami macierzystymi.

Są to komórki, które naturalnie możemy znaleźć przede wszystkim w zarodku. Mają unikalną cechę - potrafią przekształcić się w każdą komórkę budującą dojrzały organizm, a więc również w neurony. Badania nad wykorzystaniem ich w terapii ludzi są jednak skomplikowane - komórki macierzyste mogą teoretycznie przekształcić się również w nowotwór, wic pacjentowi zamiast pomóc można również poważnie zaszkodzić.

Tymczasem inną, nowatorską metodą naprawiania przerwanego rdzenia kręgowego opracowali polscy lekarze. Odkryli, że przeszczepienie do rdzenia własnych komórek nerwowych pacjenta pobranych z tzw. opuszki węchowej (części mózgu) stymuluje zrastanie się przerwanego połączenia.

Lekarze z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu poddali tej terapii kilku pacjentów z całkowicie przerwanym rdzeniem kręgowym. Na podsumowania tej eksperymentalnej terapii jeszcze za wcześnie, jednak autorzy metody twierdzą, że wyniki są obiecujące - pacjentom wróciło m.in. czucie w nogach. 
lines_green_009.gif

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz